Kiedy radni mogą zakazać sprzedaży alkoholu
Rada gminy ma prawo wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania i wnoszenia napojów alkoholowych w miejscach, w których jest to uzasadnione ich charakterem. Nie może on jednak obejmować całej kategorii obiektów.
Miejsca, w których zakaz bądź ograniczenie sprzedaży, podawania, czy spożywania napojów alkoholowych wynika z woli ustawodawcy, wymieniono w art. 14 ust. 1-5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej u.w.t.) – patrz ramka. Miejsca, do których ustawodawca zabronił wnoszenia napojów alkoholowych, wskazano w art. 16 ust. 1 tej ustawy.
Kiedy dopuszczalne ograniczenia
Dodatkowo, w innych, niewymienionych w u.w.t. miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter, rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych (art. 14 ust. 6 u.w.t.).
Przykład:
Rada gminy rozważa podjęcie uchwały zakazującej sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na dworcach kolejowych i autobusowych. Jednak taki zakaz wynika już jednak z art. 14 ust. 1 pkt 4 u.w.t., zgodnie z którym zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwa. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta