Wystarczy niebezpieczeństwo wystąpienia straty
Instytucja zamawiająca nie może wymagać w specyfikacji istotnych warunków zmówienia, by zwycięzca w przetargu wykonał własnymi siłami określoną procentowo część robót – uważają europejscy sędziowie.
Okoliczność, że projekt objęty zmówieniem publicznym na roboty budowlane korzystał z pomocy Unii sprawia, że konieczna jest korekta finansowa, jeżeli instytucja zamawiająca wymagała w specyfikacji, by przyszły wykonawca sam zrealizował co najmniej 25 proc. prac. Dzieje się tak zawsze, gdy nie da się wykluczyć, że uchybienie miało lub mogło mieć wpływ na budżet funduszu, z którego pochodziło wsparcie. Warunek obowiązkowego udziału własnych robót stanowi bowiem nieprawidłowość w rozumieniu rozporządzenia 1083/2006 ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności - orzekł luksemburski Trybunał Sprawiedliwości.
Wątpliwy udział własny
Dziewięć lat temu właściwa jednostka organizacyjna Wrocławia wszczęła postępowanie o udzielenie zmówienia publicznego na budowę odcinka obwodnicy. Koszt projektu wyniósł ok. 65 mln. euro. Miasto skorzystało przy jego realizacji ze wspólnotowej pomocy, której Polska mogła użyć na infrastrukturę i środowisko, czyli z części programu operacyjnego zatytułowanej „Konwergencja", współfinansowanego z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Społecznego. Do pięciu potencjalnych wykonawców zaproszonych do złożenia ofert (spośród siedmiu ubiegających się o dopuszczenie do udziału w postępowaniu)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta