Sektor przemysłowy bliski stagnacji
Koniunktura w polskim przemyśle przetwórczym była w lipcu najgorsza od blisko dwóch lat. Dane z Europy Zachodniej sugerują, że to nie jest efekt Brexitu.
Na to, że przemysł w Polsce znalazł się nieomal w stagnacji, wskazuje PMI – indeks powstający na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki ponad 200 przedsiębiorstw. Jak podała w poniedziałek obliczająca go firma Markit Economics, spadł on w minionym miesiącu do 50,3 pkt z 51,8 pkt w czerwcu. Ekonomiści przeciętnie oczekiwali jego zniżki do 51,6 pkt, a najwięksi pesymiści liczyli się z odczytem na poziomie 51,2 pkt.
Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że sytuacja w przemyśle przetwórczym poprawiła się w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale dystans od tej granicy jest miarą tempa tej poprawy. W lipcu było ono najniższe od września 2014 r.
To nie Brexit
Do spadku PMI przyczynił się w dużej mierze raportowany przez firmy spadek – w porównaniu z czerwcem – wartości nowych zamówień, w tym eksportowych. To może sugerować, że polska gospodarka odczuwa już skutki niepewności, jaką wśród przedsiębiorców z całej Europy wywołał wynik referendum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta