Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w zamówieniach publicznych

02 sierpnia 2016 | Administracja | Monika Kucharczyk
Monika Kucharczyk
źródło: materiały prasowe
Monika Kucharczyk

Większość przepisów nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych weszła w życie 28 lipca. To, jak je stosować w praktyce, na podstawie kazusów, wyjaśnia Monika Kucharczyk radca prawny, kierująca praktyką zamówień publicznych w kancelarii Bird & Bird.

Kazus 1

Podział zamówienia na części

Zamawiający ogłosił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawy. Zamówienie zostało podzielone na dziesięć części. Jednocześnie zamawiający przewidział, że maksymalna liczba części, w której będzie mógł wygrać ten sam wykonawca wynosi pięć. Czy zamawiający miał prawo do takiego ukształtowania zasad postępowania?

Tak. Po wejściu w życie nowych przepisów Prawa zamówień publicznych zamawiający może ograniczyć liczbę części zamówienia, które będzie mogła zostać przyznana temu samemu wykonawcy.

Prawo zamawiającego do podziału zamówienia na części istniało już w poprzednim stanie prawnym. Kwestię tę regulował, m.in. art. 82 ust. 2 i 3 ustawy PZP, zgodnie z którym, zamawiający mógł dopuścić możliwość złożenia oferty częściowej, jeżeli przedmiot zamówienia był podzielny. W takim przypadku, wykonawca mógł złożyć ofertę częściową na jedną lub więcej części zamówienia, chyba że zamawiający określił maksymalną liczbę części zamówienia, na które oferty częściowe może złożyć jeden wykonawca.

Ustawa PZP po nowelizacji również dopuszcza podział zamówienia na części oraz składanie ofert częściowych przez wykonawców. Art. 82 ust. 2 i 3 ustawy PZP został jednak zastąpiony poprzez nowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10512

Wydanie: 10512

Spis treści
Zamów abonament