Każdy urząd musi mieć własnego oskarżyciela
Pociągnięcie członka korpusu do odpowiedzialności dyscyplinarnej bez rzecznika dyscyplinarnego jest niemożliwe. To on sprawdza czy wskazana przez przełożonego osoba faktycznie dopuściła się zarzucanego jej czynu.
Obowiązek powołania rzecznika dyscyplinarnego urzędu spoczywa na dyrektorze generalnym, który wybiera go spośród podległych mu członków korpusu służby cywilnej tj. wszystkich członków korpusu zatrudnionych w danym urzędzie. Do spraw dyscyplinarnych osób zajmujących stanowiska wojewódzkich lekarzy weterynarii i ich zastępców rzecznika powołuje Główny Lekarz Weterynarii, również spośród podległych mu członków korpusu służby cywilnej. Z szerszego grona (spośród wszystkich członków korpusu sc) rzecznika wybiera natomiast Szef Służby Cywilnej, który jest uprawniony do powołania rzecznika do spraw dyscyplinarnych osób zajmujących stanowiska dyrektorów generalnych urzędów.
Nie ma, więc ustawowego wymogu, aby rzecznik legitymował się określonym statusem. Może nim, więc zostać zarówno pracownik sc, urzędnik sc jak i osoba zajmująca wyższe stanowisko w tej służbie. Szczegółowe wymagania, jakie muszą spełniać osoby powoływane na takie stanowiska określają natomiast przepisy rozporządzenia z 9 kwietnia 2009 r. w sprawie postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego w służbie cywilnej.
Trzeba spełnić warunki
Zgodnie z § 6 tego rozporządzenia rzecznikiem dyscyplinarnym może zostać tylko osoba, która:
- posiada wyższe wykształcenie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta