Zwolnienie dotyczy ściśle określonych usług
Wystawienie osobie fizycznej faktury nie zawsze oznacza brak obowiązku zewidencjowania sprzedaży w kasie rejestrującej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 20 czerwca 2016 r. (IBPP3/4512-198/16/KS) kwestię obowiązku stosowania kas rejestrujących. Gmina prowadzi działalność obejmującą sprzedaż i dzierżawę nieruchomości, najem lokali na cele mieszkalne wraz z usługami ściśle związanymi z gospodarką mieszkaniową, najem lokali na cele użytkowe wraz z opłatami za media, a także sprzedaż drewna opałowego i użytkowego. Każdą sprzedaż gmina dokumentuje fakturą wystawianą zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT.
Sprzedaż gminy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych wyniosła 89.431 zł. Gmina nie rozpoczęła dotychczas ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących. Gmina zapytała czy w przedstawionej sytuacji ma w roku 2016 lub miała wcześniej obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej.
Sama stanęła na stanowisku, że takiego obowiązku nie ma. Cała sprzedaż dokonywana w gminie zarówno na rzecz osób fizycznych, jak i na rzecz podmiotów gospodarczych dokumentowana jest fakturami, a ponadto nabywcy dokonują zapłaty wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego oraz Poczty Polskiej. Zgodnie z art. 111 ust. 8 ustawy o VAT, możliwe jest zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta