Nieświadomość ciężarnej znosi jej zgodę na odejście z firmy
Brzemienna pracownica ma tydzień na uchylenie się od skutków oświadczenia woli zmierzającego do rozwiązania umowy.
Pracodawca 4 maja 2016 r. podpisał z pracownicą porozumienie o rozwiązaniu bezterminowego angażu (stosunek pracy ustał w dacie jego podpisania). Tydzień później pracownica stwierdziła, że w chwili zawarcia porozumienia nie wiedziała, że od 7 dni jest w ciąży i złożyła pisemne oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych zgody na rozstanie w tym trybie. Załączyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży. Szef nie dopuścił jej do pracy. Ma wątpliwość, czy w chwili podpisania porozumienia kobieta faktycznie nie wiedziała, że spodziewa się dziecka lub czy w ogóle była wtedy w ciąży. Sprawa trafiła do sądu. Jakie argumenty ma podnieść pozwany pracodawca, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną w procesie? – pyta czytelnik.
Każda umowa o pracę może być rozwiązana za obopólną zgodą stron. Wynika to z art. 30 § 1 pkt 1 kodeksu pracy. Dotyczy to też przypadku, gdy sygnatariuszem tego porozumienia jest ciężarna podwładna.
W sporze sądowym o ustalenie istnienia stosunku pracy (albo o dopuszczenie do pracy i wypłatę wynagrodzenia za czas gotowości do pracy) pracodawca powinien domagać się oddalenia powództwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta