Centralizacja rozliczeń VAT w gminach
Samorządy gmin chcące dokonać korekty poprzednich okresów rozliczeniowych będą mogły same określić, który okres rozliczeniowy będzie pierwszym okresem korygowanym.
Z dniem 1 września br. mają wejść w życie przepisy ustawy z 22 lipca o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego. Celem tej specustawy jest dostosowanie polskich przepisów do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-276/14 Gmina Wrocław przeciwko ministrowi finansów.
Przed orzeczeniem Trybunału
Minister finansów i inne organy podatkowe prezentowały w latach poprzedzających wyrok TS UE z 29 września 2015 r. stanowisko, zgodnie z którym powołane przez gminę jednostki budżetowe powinny być traktowane jako odrębni od gminy podatnicy podatku od towarów i usług, chyba że ze względu na limit obrotów korzystają ze zwolnienia podmiotowego. Na zmianę tego stanowiska nie wpłynęła nawet uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r. (sygn. I FPS 1/13), czego przykładem może być interpretacja indywidualna wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 sierpnia 2013 r. (sygn. IBPP2/443-463/AMP).
Biorąc pod uwagę, że na podstawie obowiązującej od 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta