Jak korzystać z Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych
1 lipca zaczęły obowiązywać przepisy ordynacji podatkowej o pełnomocnictwie ogólnym oraz dotyczące uruchomienia centralnego rejestru tych dokumentów.
Do prowadzenia Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych (CRPO) upoważniony został Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu, a dostęp do niego mają organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej. Wprowadzona zmiana dotycząca pełnomocnictw ogólnych ma służyć usprawnieniu przebiegu postępowań podatkowych, a także uczynić prostszym reprezentowanie mocodawców przez pełnomocnika.
Szeroki zakres umocowania
Artykuł 138a ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) stanowi, że strona może w sprawach podatkowych działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Pełnomocnictwo ogólne upoważnia do działania w imieniu reprezentowanego podmiotu we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej. Pełnomocnik ogólny może być ustanowiony w momencie, gdy nie toczy się żadna procedura podatkowa albo w toku tej procedury. Co również istotne, pełnomocnictwo ogólne nie podlega opłacie skarbowej.
E-zgłoszenie
Ustawodawca dopuszcza zgłoszenie pełnomocnictwa ogólnego (a także informacji o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu) co do zasady wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem Portalu Podatkowego http://portalpodatkowy.mf.gov.pl. Nie jest to procedura...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta