Podatek od nieruchomości pomniejszy podstawę opodatkowania
Dla ustalenia momentu rozliczenia kwoty podatku od nieruchomości na podstawie otrzymanej decyzji nie jest istotny moment zapłaty tej daniny, ale moment ujęcia jej w księgach jako koszt.
Michał Nielepkowicz
Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi muszą opłacać podatek od nieruchomości na podstawie decyzji wydanej przez prezydenta, burmistrza lub wójta. W praktyce mogą jednak zdarzyć się sytuacje, że podatnik dostaje taką decyzję z opóźnieniem lub organ samorządowy uchyla decyzję (nawet za kilka lat wstecz) i wydaje nową, która jest podstawą zapłaty podatku. Powstaje wówczas wątpliwość: w jakim momencie podatek od nieruchomości ująć w kosztach uzyskania przychodów firmy.
Wydatek musi być celowy
Przepisy podatkowe przewidują, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT i art. 16 ustawy o CIT.
Na tej podstawie przyjmuje się, że aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:
- musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie może być wymieniony w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
- musi być należycie udokumentowany.
Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta