Odpisy bez ograniczeń po aporcie przedsiębiorstwa z agio
Gdy część przedsiębiorstwa nabytego w formie wkładu niepieniężnego zostanie przekazana na kapitał zapasowy, pozostanie to bez wpływu na amortyzację wchodzących w jego skład środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
W myśl art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT nie uznaje się za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Przepis ten nie powinien mieć zastosowania do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wnoszonych do spółki w ramach przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Ustawa o CIT zawiera dodatkowo przepisy szczególne regulujące kwestię dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątku nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa. I tak zgodnie z art. 16g ust. 10a w zw. z art. 16g ust. 9 oraz art. 16h ust. 3a w zw. z ust. 3 niniejszej ustawy, w przypadku aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nabywająca go spółka jest zobowiązana stosować metodę kontynuacji w zakresie:
1) ustalenia wartości początkowej,
2) ustalenia metody amortyzacji,
3) uwzględnienia wysokości odpisów dokonanych przez podmiot wnoszący wkład.
Co wynika z przepisów
Analiza powyższych regulacji pozwala stwierdzić, że:
1. po pierwsze, nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w formie aportu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta