Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kanadyjczyk sprząta po referendum

08 sierpnia 2016 | Ekonomia
Brytyjski rząd przez 14 miesięcy namawiał Marka Carneya do pracy w Banku Anglii. Zaczęło się od kilku drinków w Marsylii z szefem resortu finansów.
źródło: AFP
Brytyjski rząd przez 14 miesięcy namawiał Marka Carneya do pracy w Banku Anglii. Zaczęło się od kilku drinków w Marsylii z szefem resortu finansów.

mark carney | Głównym zadaniem prezesa Banku Anglii jest teraz łagodzenie wstrząsów związanych z Brexitem. To trudne zadanie, ale wygląda na to, że jest on doskonale przygotowany. Zanim zaczął kierować Bankiem Anglii, stał na czele kanadyjskiego banku centralnego i dobrze prowadził go przez kryzys. hubert kozieł

„Carney stał się mężem stanu" – tego rodzaju uwagi wymieniali eksperci ekonomiczni na Twitterze po tym, jak Bank Anglii ściął w czwartek główną stopę procentową do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc. i zwiększył skup aktywów. Mark Carney, prezes Banku Anglii, dał do zrozumienia na konferencji prasowej, że jego instytucja jest gotowa zrobić wiele, by złagodzić brexitowe wstrząsy przetaczające się przez gospodarkę.

Po raz kolejny szef banku centralnego musi wkraczać do akcji, gdy zawodzą politycy. To jednak trochę niewdzięczne zadanie. Kierowany przez Carneya Bank Anglii był bowiem instytucją, która nie sprzyjała Brexitowi. Jego ostrzegawcze prognozy uznawano przed referendum za część rządowego „projektu strach", czyli za propagandę mającą zniechęcić Brytyjczyków do głosowania przeciwko obecności ich kraju w Unii Europejskiej. Ze strony niektórych konserwatywnych polityków można było wówczas usłyszeć ostrą krytykę Carneya. Teraz ta krytyka przycichła. Wszak trzeba szefowi Banku Anglii pozwolić, by przeprowadził Wielką Brytanię przez meandry Brexitu.

Carney kieruje Bankiem Anglii od lipca 2013 r. I jak dotąd był dosyć konserwatywnym szefem tej instytucji. Polityka pieniężna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10517

Wydanie: 10517

Spis treści
Zamów abonament