Fiskus zdradza szczegóły weryfikacji cen transferowych
Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany zasad przeprowadzania kontroli transakcji z podmiotami powiązanymi. Ceny transferowe w największych firmach mają być sprawdzane nie rzadziej niż co pięć lat.
Magdalena Marciniak Adrian Mroziewski
Ceny transferowe, utożsamiane przez polskie władze skarbowe jako narzędzie do transferu dochodów polskich podatników za granicę, to jeden z chętniej kontrolowanych obszarów w ostatnim czasie. Zagadnienie to stało się szczególnie istotne zarówno dla podatników, jak i organów skarbowych, w wyniku opracowania przez OECD rekomendacji w zakresie ograniczania transferu dochodu do krajów o korzystniejszej jurysdykcji podatkowej (ang. BEPS Action Plan).
Nowe obowiązki
W wyniku ogłoszonych rekomendacji wiele krajów OECD (w tym Polska) podjęło już konkretne działania mające na celu uszczelnienie krajowych systemów podatkowych. W następstwie podjętych działań, już od 1 stycznia 2017 roku polskich podatników będą obowiązywały nowe, rozszerzone przepisy z zakresu cen transferowych. W konsekwencji, na podatnikach będzie ciążył rozszerzony obowiązek dokumentacyjny obejmujący przygotowanie m.in.:
- oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej,
- analizy porównawczej (ang. benchmarking study),
- sprawozdania w sprawie transakcji przeprowadzanych z podmiotami powiązanymi (CIT-TP),
- dokumentacji grupowej (ang. Master File),
- raportowania wg krajów (ang. Country By Country Reporting – CBC).
Im większe przychody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta