W jaki sposób rozliczyć podatek od zagranicznej emerytury
Wielu Polaków otrzymuje świadczenia emerytalne z zagranicy. Co do zasady podobnie jak kwoty wypłacane przez ZUS i KRUS, są one dochodem opodatkowanym według skali.
W przypadku emerytur z zagranicy należy mieć na uwadze specyficzne rozwiązania przewidziane w międzynarodowych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, które mogą mieć wpływ na zasady rozliczenia tych świadczeń w Polsce.
Umowy dwustronne...
Osoby mające dla celów podatkowych miejsce zamieszkania na terytorium Polski, tj. polscy rezydenci podatkowi, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), a więc również od dochodów zagranicznych. O tym, czy emerytura przekazana z zagranicy polskiemu rezydentowi będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce, decydują jednak postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO), których stroną jest Polska.
UPO przewidują różne zasady określenia państwa, które jest uprawnione do opodatkowania wypłacanych emerytur. Przykładowe rozwiązania spotykane w polskiej praktyce traktatowej to:
- opodatkowanie emerytur tylko w państwie zamieszkania podatnika (np. UPO z Wielką Brytanią, Francją, Hiszpanią oraz Niemcami),
- opodatkowanie emerytur tylko w tym państwie, z którego emerytury są wypłacane (np. UPO z Ukrainą),
- przyznanie prawa do opodatkowania emerytur zarówno państwu zamieszkania podatnika, jak również państwu, z którego emerytury są wypłacane (np. UPO ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta