Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Restrukturyzacja w grupie kapitałowej bez utraty zwolnienia

08 sierpnia 2016 | Podatki | Wojciech Gadzała
Wojciech Gadzała, prawnik z Taxways Sp. z o.o.
źródło: materiały prasowe
Wojciech Gadzała, prawnik z Taxways Sp. z o.o.

Orzecznictwo sądów administracyjnych potwierdza, że przekształcenia właścicielskie w spółkach kapitałowych nie wpływają na zwolnienie z podatku dochodowego od wypłaconych uprzednio dywidend.

Według ustawy o CIT przychody wspólników z tytułu udziału w zyskach spółek kapitałowych (w szczególności w formie dywidend) podlegają, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc. wypłacanej wspólnikowi kwoty udziału w zysku. Dotyczy to również sytuacji, gdy dywidenda jest wypłacana przez polską spółkę na rzecz podmiotu niebędącego polskim rezydentem podatkowym (tzn. podmiotu, który nie podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów). W takiej sytuacji polska spółka wypłacająca dywidendę powinna pobrać 19-procentowy podatek (tzw. podatek u źródła).

Ustawa o CIT przewiduje jednak możliwość zwolnienia z podatku dochodowego od dywidend wypłacanych przez polskie spółki na rzecz polskich lub zagranicznych spó- łek. Ze zwolnienia mogą przy tym skorzystać jedynie spółki zagraniczne, które podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego i które nie korzystają tam ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

Bezpośrednie powiązanie

Ustawa o CIT przewiduje jeszcze jeden warunek dla omawianego zwolnienia. Zgodnie z jej art. 22 ust. 4 pkt 3 spółka uzyskująca przychód...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10517

Wydanie: 10517

Spis treści
Zamów abonament