Opłacalna współpraca z nauką
GRC Technologie jest pierwszym beneficjentem Agencji Rozwoju Przemysłu Venture. Dzięki nauce wykorzystuje to, co dla innych jest kłopotem.
Spółka GRC Technologie z podkrakowskiej Skawiny kupiła nieczynny zakład produkcji betonu komórkowego, który zmodernizowała i zbudowała w nim nowoczesną linię produkcyjną chemii budowlanej i betonu architektonicznego. Z pomocą Akademii Górnicz-Hutniczej, od której kupiła cztery licencje know-how oraz ze wsparciem finansowym Agencji Rozwoju Przemysłu Venture kilka tygodni temu otworzyła nowoczesny zakład w Skawinie pod Krakowem. Innowacyjność polega na wykorzystaniu do produkcji chemii m.in. popiołu lotnego, który do tej pory był lokowany na składowiskach i stanowił poważny problem środowiskowy, a także żużel hutniczy oraz gruz budowlany pochodzący z rozbiórek wraz z odpadami drzewnymi.
Budowlany popiół
Na czym to polega? - Spalanie w złożu fluidalnym jest bardziej ekonomiczne i proekologiczne, lecz uboczne produkty spalania, czyli po prostu popiół, mają minimalne zastosowanie i są głównie składowane na hałdach, są uciążliwym odpadem. A dotyczy to takich elektrowni jak Turoszów, Łagisza, Katowice, ELCHO w Chorzowie - tłumaczy dr inż. Marek Petri, odpowiedzialny za projekt ze strony AGH.
GRC...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta