Cash pooling ułatwia działalność, ale komplikuje rozliczenia
Optymalizacja kosztów związana z zarządzaniem płynnością w grupie może oznaczać ryzyko podatkowe. Zmienia się podejście organów jak traktować tego rodzaju transakcje w zakresie cienkiej kapitalizacji i podatku u źródła.
Anna Pleskowicz Marcin Opiłowski
Cash pooling jest systemem, który pozwala jego uczestnikom optymalizować koszty związane z zarządzaniem płynnością finansową w grupie kapitałowej. Podmioty uczestniczące w strukturze mogą korzystać ze środków pieniężnych zgromadzonych na wspólnym rachunku, który koncentruje środki pochodzące z jednostkowych sald rachunków poszczególnych uczestników cash poolingu.
Korzystanie z tak zgromadzonych środków pozwala minimalizować koszty kredytowania działalności, dzięki korzystaniu z własnych środków pieniężnych podmiotów z grupy.
Okazuje się jednak, że uczestnictwo w strukturach cash poolingu niesie ze sobą niepewność związaną z możliwością zaliczenia do kosztów odsetek, które zapłacono w związku z funkcjonowaniem w systemie. Wątpliwości istnieją co do tego czy do takich odsetek mogą mieć zastosowanie ograniczenia, które wynikają z przepisów o cienkiej kapitalizacji.
Pożyczka...
W ostatnim czasie organy podatkowe stoją na stanowisku, że w związku z tym, iż w ramach cash poolingu udostępniane jest finansowanie, to nie można wykluczyć, że takie przepływy pieniężne są formą udzielenia pożyczki. Potwierdzają to też wyroki sądów administracyjnych, a sam cash pooling jest przykładem tego, jak interpretacja jednego przepisu może się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta