Usługi zagranicznego adwokata bez podatku u źródła
Jeżeli osoba fizyczna niemająca miejsca zamieszkania w Polsce osiąga za granicą przychód z tytułu świadczenia usługi prawnej, to po stronie polskiego zleceniodawcy nie występuje obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 maja 2016 r. (III SA/Wa 2103/15).
Podatnik (dalej też: spółka) uzyskał informację, że spółka z siedzibą w Indiach narusza jego prawa do znaku towarowego. Z tej przyczyny, spółka zawarła umowę z adwokatem mającym miejsce zamieszkania w Indiach, na mocy której będzie on reprezentował spółkę w postępowaniu sądowym. W związku z tym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przedstawionym stanie faktycznym adwokat osiągnie przychód na terytorium Polski, a także, czy wypłacając wynagrodzenie adwokatowi, spółka zobowiązana jest do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego – tzw. podatku u źródła.
Zdaniem podatnika, zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT osoby fizyczne niemające na terytorium Polski miejsca zamieszkania podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium RP. Jest to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy, który nie powstaje w przedmiotowym stanie faktycznym.
Zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta