Pracownik może wykorzystać handel urlopem
Jeśli podwładny otrzymał ekwiwalent pieniężny zamiast wakacji w trakcie trwania umowy, nie powinien ponownie żądać jego wypłaty po rozwiązaniu stosunku pracy. Pracodawca może się wtedy powołać na nadużycie prawa i złamanie obowiązku lojalności wobec niego.
Urlop wypoczynkowy powinien być udzielany w naturze. Ta zasada dotyczy także urlopów zaległych. W orzecznictwie akcentuje się cel urlopu wypoczynkowego, jakim jest regeneracja sił i wypoczynek (zmierzające do ochrony zdrowia podwładnego). Oczywiste jest zatem, że jego zamiana na ekwiwalent pieniężny może nastąpić wyjątkowo – gdy nie ma możliwości wykorzystania urlopu w naturze.
Pojawia się jednak pytanie, czy jedyną przesłanką wypłacenia ekwiwalentu jest rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy, czy też mogą pojawić się inne okoliczności, które mogą usprawiedliwić taką zamianę.
Przy rozstaniu
Oczywiste jest, że prawo do niewykorzystanego urlopu zaległego z powodu rozwiązania stosunku pracy przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Zgodnie z art. 171 kodeksu pracy w razie niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Sąd Najwyższy stwierdził ponadto, że art. 171 k.p. ma charakter bezwzględnie obowiązujący w tym sensie, że jeżeli pracownik nie wybrał urlopu z powodów w nim wymienionych, to przysługuje mu ekwiwalent pieniężny i to bez względu na przyczynę niewykorzystania urlopu. Aby uniknąć wypłaty ekwiwalentu, pracodawcy przyznano prawo jednostronnego skierowania pracownika na urlop w okresie wypowiedzenia.
Sprzedaż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta