Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik może wykorzystać handel urlopem

11 sierpnia 2016 | Praca i ZUS | Joanna Torbé
Joanna Torbé, adwokat, Kancelaria Adwokacka Joanna Torbé & Partnerzy
źródło: materiały prasowe
Joanna Torbé, adwokat, Kancelaria Adwokacka Joanna Torbé & Partnerzy

Jeśli podwładny otrzymał ekwiwalent pieniężny zamiast wakacji w trakcie trwania umowy, nie powinien ponownie żądać jego wypłaty po rozwiązaniu stosunku pracy. Pracodawca może się wtedy powołać na nadużycie prawa i złamanie obowiązku lojalności wobec niego.

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielany w naturze. Ta zasada dotyczy także urlopów zaległych. W orzecznictwie akcentuje się cel urlopu wypoczynkowego, jakim jest regeneracja sił i wypoczynek (zmierzające do ochrony zdrowia podwładnego). Oczywiste jest zatem, że jego zamiana na ekwiwalent pieniężny może nastąpić wyjątkowo – gdy nie ma możliwości wykorzystania urlopu w naturze.

Pojawia się jednak pytanie, czy jedyną przesłanką wypłacenia ekwiwalentu jest rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy, czy też mogą pojawić się inne okoliczności, które mogą usprawiedliwić taką zamianę.

Przy rozstaniu

Oczywiste jest, że prawo do niewykorzystanego urlopu zaległego z powodu rozwiązania stosunku pracy przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Zgodnie z art. 171 kodeksu pracy w razie niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Sąd Najwyższy stwierdził ponadto, że art. 171 k.p. ma charakter bezwzględnie obowiązujący w tym sensie, że jeżeli pracownik nie wybrał urlopu z powodów w nim wymienionych, to przysługuje mu ekwiwalent pieniężny i to bez względu na przyczynę niewykorzystania urlopu. Aby uniknąć wypłaty ekwiwalentu, pracodawcy przyznano prawo jednostronnego skierowania pracownika na urlop w okresie wypowiedzenia.

Sprzedaż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10520

Wydanie: 10520

Spis treści
Zamów abonament