Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie z obowiązków odbiera prawo do ekwiwalentu za urlop

11 sierpnia 2016 | Praca i ZUS | Katarzyna Dulewicz
Katarzyna Dulewicz, radca prawny, partner w Kancelarii CMS
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Dulewicz, radca prawny, partner w Kancelarii CMS

Pracownik, który przed rozwiązaniem umowy o pracę nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Nie otrzyma go jednak, jeśli przed ustaniem zatrudnienia był zwolniony z obowiązku pracy z zachowaniem prawa do pensji.

Takie stanowisko zajął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 20 lipca 2016 r. w sprawie Hans Maschek przeciwko Magistratsdirektion der Stadt Wien – Personalstelle Wiener Stadtwerke.

W omawianej sprawie pracownik był zatrudniony w urzędzie miasta Wiedeń. Między 15 listopada 2010 r. a 30 czerwca 2012 r., czyli datą przejścia na emeryturę, był nieobecny w pracy. Przedstawił zwolnienie lekarskie na okres od 15 listopada do 31 grudnia 2010 r. W pozostałym zakresie pracownik był zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca wypłacił byłemu pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, ale tylko za okres od 15 listopada do 31 grudnia 2010...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10520

Wydanie: 10520

Spis treści
Zamów abonament