Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkie wydarzenia w mieście szansą na dłuższy urlop

11 sierpnia 2016 | Praca i ZUS
Marcin Szlasa-Rokicki, prawnik w zespole prawa pracy kancelarii Bird & Bird
źródło: materiały prasowe
Marcin Szlasa-Rokicki, prawnik w zespole prawa pracy kancelarii Bird & Bird
Karolina Stawicka, adwokat, kieruje praktyką prawa pracy w kancelarii Bird & Bird
źródło: materiały prasowe
Karolina Stawicka, adwokat, kieruje praktyką prawa pracy w kancelarii Bird & Bird

W lipcu pracodawcy z miast – gospodarzy szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży próbowali ograniczyć wpływ tych wydarzeń na organizację pracy w zakładzie. Niektóre rozwiązania mogły być jednak na bakier z przepisami.

Lipiec obfitował w Polsce w nadzwyczajne uroczystości, które niewątpliwie zaburzały pracę w miastach gospodarzach. Zakończone niedawno Światowe Dni Młodzieży w Krakowie czy wcześniejszy szczyt NATO w Warszawie wpływały na sytuację wielu firm i zakładów położonych w okolicach. Jak na takiej sytuacji skorzystali pracownicy? Jakie prawne możliwości mają pracodawcy? Jak przygotować się na podobne zdarzenia w przyszłości?

Przyczyny przestoju

Polski kodeks pracy reguluje instytucję przestoju, czyli przerwy w pracy spowodowanej okolicznościami niezależnymi od pracownika.

Pojęcie to normuje art. 81 k.p., zgodnie z którym pracownikowi, który mimo swojej gotowości nie zostaje dopuszczony do pracy, należy się wynagrodzenie za czas przestoju. Warunkiem jest tu jednak niezależność przyczyn przestoju od samego pracownika. Mogą to być przeszkody o charakterze technicznym lub organizacyjnym, które blokują wykonywanie normalnej pracy w czasie ich istnienia. Wydaje się zatem, że wyłączenie z użyteczności części miasta, w której znajduje się zakład – np. na skutek organizacji wielkiego wydarzenia jak szczyt NATO czy Światowe Dni Młodzieży – a tym samym rzeczywiste uniemożliwienie pracy w danej okolicy, stanowi jedną z okoliczności uzasadniającą ogłoszenie przestoju.

Za taki czas pracownikom, którzy byli w gotowości do świadczenia pracy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10520

Wydanie: 10520

Spis treści
Zamów abonament