O kwalifikacji składników majątku decyduje ich przeznaczenie
Jeżeli przedsiębiorca wynajmie tymczasowo lokal, który zamierza odsprzedać, to nie spowoduje to przekształcenia go z towaru handlowego na środek trwały, czyli wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów.
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży budynków i lokali (wzniesionych i nabytych). Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Na początku 2014 r. przedsiębiorca nabył lokal użytkowy z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży (po drobnym remoncie) i dlatego zaliczył go do towarów handlowych. Lokal ujmowany był w spisach z natury. Lokal nie został do tej pory sprzedany z powodu trudnej sytuacji na rynku nieruchomości. Z uwagi na konieczność ponoszenia opłat związanych z eksploatacją lokalu przedsiębiorca rozważa obecnie możliwość wynajęcia tego lokalu, jednak będzie nadal poszukiwał nabywcy, bo jego celem cały czas jest sprzedaże tego lokalu. W potencjalnej umowie najmu zamierza zastrzec, że w przypadku znalezienia nabywcy okres wypowiedzenia umowy najmu zostanie skrócony do dwóch tygodni. Zamiarem przedsiębiorcy jest zatem zminimalizowanie strat spowodowanych kosztem utrzymania tej nieruchomości, którą i tak cały czas próbuje sprzedać. Zawierając umowę najmu, nie będzie potrafił określić, jak długo ona będzie trwała choćby z racji zastrzeżenia w umowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta