Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedni komornicy płacą VAT, drudzy nie muszą

11 sierpnia 2016 | Prawo | Aleksandra Tarka

Są już pierwsze wyroki w sprawie opodatkowania VAT czynności egzekucyjnych. Rozbieżne.

aleksandra tarka

Wojewódzkie sądy administracyjne w Bydgoszczy, Łodzi, Poznaniu i Rzeszowie wbrew interpretacji Ministerstwa Finansów uznały, że usługi komorników są zwolnione z VAT. Innego zdania są te w Kielcach, Opolu i Gdańsku. Nie widać więc końca sporu, który rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku. Na dziś komornicy prowadzą 4:3. Kolejne sprawy są jednak w toku, i to przed wszystkimi 16 sądami wojewódzkimi.

Zmiana zdania

9 czerwca 2015 r. minister finansów zmienił po 11 latach na niekorzyść komorników interpretację ogólną (PTI.050.1.2015.LJU.19). Uznał, że czynności egzekucyjne są co do zasady opodatkowane. Ze zwolnienia mogą zaś korzystać tylko kancelarie, których obrót roczny nie przekracza 150 tys. zł.

Komornicy, którzy nie zgadzają się z takim stanowiskiem, zaczęli masowo występować o indywidualne wykładnie przepisów – interpretacja ogólna nie podlega bowiem zaskarżeniu. Argumentowali, że komornik jest organem władzy publicznej wykonującym orzeczenia sądowe, a nie przedsiębiorcą. Pierwsze rozstrzygnięcia wojewódzkich sądów administracyjnych nie rozwiązują jednak sporu.

Stanowisko w pełni korzystne dla komorników zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 30 czerwca 2016 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10520

Wydanie: 10520

Spis treści
Zamów abonament