Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przychody w księdze wpisujemy tylko w złotych

11 sierpnia 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
WZÓR zapisy w pkpir – czerwiec 2016 r.
źródło: Rzeczpospolita
WZÓR zapisy w pkpir – czerwiec 2016 r.

Kwoty fakturowane w euro przedsiębiorca musi przeliczyć na złote, gdyż w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zapisy wprowadzane są w języku polskim i w walucie polskiej.

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie szycia odzieży. Do tej pory wystawiałem i otrzymywałem faktury wyłącznie w złotych. Niedawno nawiązałem współpracę z firmą słowacką i obecnie mam finalizować dostawę odzieży na Słowację (słowacki odbiorca przyjedzie po towar do mojej firmy). Dostawa ta ma zostać zafakturowana w euro. Czy wartość przychodu powinienem zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w złotych, czy w euro, a więc w walucie, w której będzie wystawiona faktura? – pyta czytelnik.

Zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów (§ 12 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów; dalej: rozporządzenie).

Na podstawie dowodów księgowych

Podstawą zapisów w księdze są natomiast dowody księgowe, którymi są m.in....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10520

Wydanie: 10520

Spis treści
Zamów abonament