Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Franciszek, przewodnik Polaków

11 sierpnia 2016 | Publicystyka, Opinie | Cezary Kościelniak
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa

Dla wielu uczestników Światowych Dni Młodzieży było szokiem, że w Polsce osoby konsekrowane chodzą po ulicach w habitach – pisze publicysta.

Światowe Dni Młodzieży oraz pielgrzymka Franciszka w Polsce przyniosły nowy impuls dla Kościoła powszechnego i polskiego. I choć należałoby podsumować te wydarzenia osobno, to jednak w wielu momentach łączą się one w całość. Dziedzictwo duchowe s. Faustyny Kowalskiej i Jana Pawła II zostało ukazane w wymiarze powszechnym, rozpoznawalnym na całym katolickim świecie. Nie była to pielgrzymka łatwa, rozpoczęła się w cieniu męczeńskiej śmierci księdza we Francji, a także pogłębiającego się chaosu międzynarodowego, do czego papież wielokrotnie nawiązywał.

Jak Boniecki z Terlikowskim

Pielgrzymkę Franciszka do Polski należy odczytać jako sformułowanie programu dla Kościoła na najbliższe lata. Papież przede wszystkim wskazał drogę formacji dla młodzieży, ale także kluczowe tematy dla Kościoła w wymiarze globalnym, takie jak miłosierdzie, sekularyzacja, wspólnota czy pojednanie. Bergoglio nadał ŚDM swojego charakteru, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego powagę niedającego się porwać atmosferze radości na krakowskiej fieście.

Przeciwnie, papież pozostawał skupiony i refleksyjny, nawet w sytuacjach nieformalnych spotkań w oknie papieskim przy Franciszkańskiej. Postawa papieża była taka samo ważnym znakiem jak jego słowa, można ją odbierać jako potrzebę refleksyjności i chrześcijaństwa dojrzałego.

W Polsce pielgrzymkę papieską poprzedzała wytworzona przez media atmosfera...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10520

Wydanie: 10520

Spis treści
Zamów abonament