Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skąd fiskus czerpie wiedzę o majątku podatnika

11 sierpnia 2016 | Dobra Firma | Kacper Sołoniewicz

Dla osób, wobec których wszczęto postępowanie dotyczące dochodów nieujawnionych, często niemałym zaskoczeniem jest to, jak szczegółowe informacje na temat ich sytuacji finansowej posiada urząd.

Informacje o sytuacji majątkowej podatników pozyskiwane są przez organy podatkowe z szerokiego katalogu źródeł i nierzadko są przyczyną zainicjowania wobec podatnika postępowania, które kończy się wydaniem decyzji ustalającej podatek w wysokości 75 proc.

Jednym z najważniejszych źródeł informacji dla urzędu skarbowego są sami podatnicy, którzy są zobowiązani do informowania o czynnościach podlegających opodatkowaniu. Informacje te dotyczą zarówno osiągniętego dochodu (i są przekazywane w deklaracjach PIT), jak również poniesionych wydatków. Te są ujawniane w deklaracjach podatkowych od czynności cywilnoprawnych, w których podatnik informuje, np. o wartości nabytego pojazdu. Już tak podstawowe informacje pozwalają urzędnikom na weryfikację, czy poniesione wydatki znajdują pokrycie w majątku podatnika.

Kopalnia wiedzy

Do ujawnienia informacji o sytuacji majątkowej podatnika dochodzi również w trakcie postępowań dotyczących udzielenia ulgi w spłacie zaległości podatkowych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10520

Wydanie: 10520

Spis treści
Zamów abonament