Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynajem pokoju dla pracownika nie korzysta z preferencji

11 sierpnia 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Wolne od podatku są dochody uzyskane z tytułu udostępniania pokoi gościnnych w gospodarstwie agroturystycznym letnikom przebywającym na wypoczynku. Jeśli osoby te zostały zakwaterowane w innych celach, rolnik musi zapłacić daninę.

Jestem rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne o powierzchni 25,43 ha położone na terenie wiejskim. Nie prowadzę działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Prowadzę natomiast gospodarstwo agroturystyczne. Wynajmuję pięć pokoi w budynku mieszkalnym turystom, tzn. osobom przyjeżdżającym na wypoczynek. Jak do tej pory moimi klientami są osoby fizyczne przebywające u mnie w celach turystyczno-wypoczynkowych. W ostatnim czasie zwróciła się jednak do mnie z zapytaniem pewna firma, czy nie wynająłbym dwóch pokoi dla ich pracowników. Czy dochody z agroturystyki nadal będą mogły korzystać ze zwolnienia z PIT, jeżeli wynajmę te dwa pokoje firmie z przeznaczeniem dla jej pracowników? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Warunki spełnione łącznie

Podatnik uzyskujący dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10520

Wydanie: 10520

Spis treści
Zamów abonament