Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć VAT od sprzedaży zabudowanego gruntu

11 sierpnia 2016 | Dobra Firma | Tomasz Krywan Tomasz Krywan

W przepisach o podatku od towarów i usług nieruchomości traktowane są w sposób szczególny. Gdy składają się z dwóch lub więcej działek, przedmiotem dostaw są poszczególne z nich.

Tomasz Krywan

Spółka jawna zamierza sprzedać zabudowaną nieruchomość, którą została do niej wniesiona przez jednego ze wspólników aportem w 2011 r. Aport tej nieruchomości był zwolniony z VAT. W skład sprzedawanej nieruchomości wchodzą grunty oraz trzy budynki (nie były w nich prowadzone prace ulepszające, na które wydatki przekraczałyby 30 proc. ich wartości początkowej), w tym jeden (hala magazynowa) wybudowany przez spółkę w 2014 r. (przy budowie tego budynku spółce przysługiwało prawo do odliczenia). W jakiej wysokości naliczyć VAT z tytułu sprzedaży tej nieruchomości? – pyta czytelnik.

Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 7 lutego 2012 r. (IBPP2/443-1222/11/IK), „objęcie jedną księgą wieczystą kilku działek gruntów nie oznacza, że można traktować transakcję sprzedaży tak określonej nieruchomości jako jedną dostawę. Każda działka gruntu wchodząca w skład nieruchomości objętej jedną księgą wieczystą stanowi samodzielnie wyodrębnioną całość, która może być przedmiotem odrębnej dostawy, opodatkowanej właściwą stawką podatkową. Uwzględniając powyższe, objęta jedną transakcją może być cała nieruchomość, składająca się z kilku działek grantów, objętych jedną księgą wieczystą, lecz przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT będzie każda z tych działek odrębnie".

Dostawa dotyczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10520

Wydanie: 10520

Spis treści
Zamów abonament