Jak skutecznie walczyć o odszkodowanie za uszkodzony dom?
Może się zdarzyć, że zdarzenie, które chcemy objąć ochroną wymaga dodatkowego ubezpieczenia - mówi Jerzy Hajn, ekspert Kancelarii Lubasz i Wspólnicy.
Rz: Niedawno fale wichur przeszły przez Polskę. Czy w przypadku takich zjawisk pogodowych ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, tłumacząc, że były to klęski żywiołowe, lokalne tornada, nietypowe zjawiska pogodowe etc.?
Jerzy Hajn, adwokat w Kancelarii Lubasz i Wspólnicy: Umowa dobrowolnego ubezpieczenia majątkowego powinna wskazywać zakres udzielonej ochrony ubezpieczeniowej, a zatem, za jakie zdarzenia, do jakiej kwoty, a także w jakich sytuacjach odpowiada ubezpieczyciel.
Załącznikiem do tego rodzaju umów są tzw. OWU – ogólne warunki ubezpieczenia, które precyzują warunki zawieranej umowy, m.in. wskazują zdarzenia, od których ubezpieczamy majątek, zawierają definicje pojęć, którymi posługuje się umowa, dookreślają procedurę likwidacji szkody oraz zasady wypłaty świadczeń, a także, co istotne, zawierają wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
OWU występujące na rynku ubezpieczeń są zróżnicowane i nie zawsze obejmują ochroną ubezpieczeniową wszystkie wymienione w pytaniu zagrożenia. W związku z tym warto dokładnie przeanalizować warunki ubezpieczenia, a przede wszystkim ustalić, jakie zdarzenia podlegają ubezpieczeniu. Może się bowiem zdarzyć, że interesujące nas ryzyko – zdarzenie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta