Potrącenia: teoria może się różnić od praktyki
Przepisy wprowadzające niższy limit płatności bezgotówkowych nie powinny mieć zastosowania do kompensat wierzytelności. Tak obiecuje Ministerstwo Finansów. Nie wiadomo jednak, co będą robić urzędnicy – zauważają eksperci.
1 stycznia 2017 r. wchodzą w życie przepisy nowelizujące ustawę o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy o podatkach dochodowych (PIT i CIT). Wprowadzają one ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów płatności dokonanych z naruszeniem limitu dla płatności gotówkowych. Od 1 stycznia w przypadku transakcji między przedsiębiorcami, przekraczającej równowartość 15 000 zł, dokonywanie oraz przyjmowanie płatności będzie musiało następować za pośrednictwem rachunku płatniczego. Oznacza to, iż dotychczasowy limit płatności gotówkowych zostanie zmniejszony ponadczterokrotnie (obecnie wynosi 15 000 euro).
Głównym celem wprowadzenia niższego limitu było zwiększenie transparentności w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami oraz zmniejszenie zjawiska tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta