Wyłudzenia VAT: rząd uszczelnia system podatkowy
Przywrócenie 30 proc. sankcji VAT za nierzetelne rozliczenie, szybkie wykreślenie z rejestru VAT podmiotów wystawiających puste faktury oraz sankcje dla pełnomocnika, który pomaga przy rejestracji oszustów – zapowiada wiceminister finansów w rozmowie z Moniką Pogroszewską.
Rz: Ministerstwo Finansów zapowiada dużą nowelizację ustawy o VAT. Czy możemy już poznać szczegóły?
Leszek Skiba: Tak, po uchwaleniu klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania w CIT, wprowadzeniu zmian w jednolitym pliku kontrolnym, umożliwiających pełną automatyzacje kontroli w VAT, powołaniu spółki celowej do wypracowania narzędzi informatycznych umożliwiających m.in. szybką analizę ryzyka i wspierających automatyzację kontroli oraz uchwaleniu pakietu paliwowego pracujemy nad dużą nowelizacją ustawy o VAT. Projekt zostanie wkrótce przesłany do konsultacji resortowych. Zakładamy, że we wrześniu zostanie przyjęty przez rząd, a w październiku lub najpóźniej na przełomie października i listopada uchwalony przez parlament. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2017 r. Wprowadzamy w nim szereg rozwiązań, których podstawowym celem jest ograniczenie nadużyć w VAT. Projekt ten przygotowany w Departamencie Podatku od Towarów i Usług MF uzupełniać będzie projekt zmian zaostrzających przepisy karne dla oszustów w Kodeksie Karno-Skarbowym przygotowywany w Ministerstwie Sprawiedliwości. Propozycje zmian KKS zgłoszone przez MF zostały tam uwzględnione.
Omówmy je po kolei. Czy kwartalne rozliczenia VAT zostaną zlikwidowane, jak zapowiadano wcześniej?
Nie, ale będą mogły z nich korzystać tylko firmy będące małymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta