Najwyżej 33 miesiące terminowego związania
Nie ma już umowy na czas wykonania określonej pracy. Wyrównały się okresy wypowiedzeń dla obu form zatrudnienia – terminowego i bezterminowego – i zależą one od stażu pracy.
Zmiany wprowadzone w dużej nowelizacji niejako „uporządkowały" rodzaje umów proponowanych osobom przyjmowanym na etat.
Od 22 lutego 2016 r. nie można już zawrzeć umowy na czas wykonania określonej pracy. Ta forma zatrudnienia zniknęła z kodeksu. Jednak zawarte wcześniej takie angaże będą trwały do czasu spełnienia warunku (zakończenia wykonywanej pracy) powodującego ich rozwiązanie i wejście w życie nowelizacji nie zmieniło charakteru tych umów.
W kodeksie pozostały natomiast – choć z modyfikacjami – umowy:
- na okres próbny,
- na czas określony,
- na czas nieokreślony.
Nie zmieniły się natomiast inne wymogi. Nadal umowa o pracę musi składać się z kilku elementów. Zgodnie z art. 29 kodeksu pracy umowa o pracę powinna określać strony i rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy z podaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy i termin rozpoczęcia pracy.
Na okres próbny
Od 22 lutego w myśl art. 25 § 2 k.p. umowę o pracę na okres próbny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta