Pięć zgód na zawodową aktywność cudzoziemca
Zagraniczny prezes spółki w Polsce wpisanej do rejestru przedsiębiorców, aby móc u nas pracować, musi uzyskać zezwolenie typu B.
Zezwolenie na pracę wydawane jest na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi (art. 88a ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia) i dla konkretnej osoby. Dokument ten określa:
- podmiot powierzający wykonywanie pracy przez cudzoziemca,
- stanowisko lub rodzaj wykonywanej przez niego pracy,
- najniższe wynagrodzenie, które może otrzymywać obcokrajowiec na konkretnym stanowisku,
- wymiar czasu pracy oraz
- okres ważności zezwolenia.
Jeżeli cudzoziemiec ma być zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy lub na podstawie umowy cywilnoprawnej, wysokość wynagrodzenia określona w umowie powinna być ustalona proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy lub przewidywanego okresu wykonywania umowy cywilnoprawnej (art. 88c ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia).
Trzeba także pamiętać, że od 1 stycznia 2017 r. co do zasady u zleceniobiorców będzie obowiązywać minimalna stawka godzinowa, tj. 13 zł brutto. Nie dotyczy to m.in. osób, dla których ustalono wynagrodzenie prowizyjne. Wynika to z art. 1 pkt 7 ustawy z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2016 r., poz. 1265).
W przypadku delegowania w zezwoleniu na pracę określa się podmiot, do którego wysyłany jest cudzoziemiec. Jeżeli papier dotyczy pracy w charakterze pracownika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta