Wdowa bez prawa do pieniędzy po zwolnionym ze służby
Świadczenie pieniężne przysługuje wyłącznie żołnierzowi zawodowemu, z którym pożegnała się jednostka. Nie dostanie go zatem żona po zmarłym wieloletnim wojskowym.
Żołnierz zwolniony ze służby wojskowej przez rok po odejściu ze służby otrzymuje co miesiąc świadczenie pieniężne. Wypłacane jest ono w wysokości uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego wojskowemu w ostatnim dniu pełnienia służby. Tak stanowi art. 95 pkt 1 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (dalej: ustawa).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 26 stycznia 2012 r. (II SA/Wa 2214/11) wskazał, że aby dodatek do uposażenia był tym wliczanym do podstawy wymiaru należności z art. 94 i 95 ustawy, musi mieć charakter stały i być przyznany przez właściwy organ wojskowy.
Określone warunki
Świadczenie pieniężne należy się żołnierzowi, który pełnił nieprzerwanie zawodową służbę wojskową przez co najmniej 15 lat (art. 96 ust. 1 ustawy). Do zawodowej służby wojskowej zalicza się okresy pełnienia nieprzerwanej czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych lub tymczasowego aresztowania, chyba że prawomocnym orzeczeniem postępowanie karne lub dyscyplinarne, będące przyczyną zawieszenia lub aresztowania, zostało umorzone bądź żołnierz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta