Pracodawcom użytkownikom trudniej będzie omijać twarde limity
W okresie trzech lat zatrudnienia agencja pracy tymczasowej nie może kierować do zadań w tej samej firmie tego samego pracownika tymczasowego na dłużej niż półtora roku. Przedsiębiorcy i agencje mają sposób, aby nie stosować tych przepisów. Resort pracy chce to zmienić.
Nie słabnie zainteresowanie przedsiębiorców korzystaniem z pracy tymczasowej. Jej istota sprowadza się do wykorzystania zasobów ludzkich zatrudnionych przez agencję pracy tymczasowej do realizacji zadań własnych przedsiębiorstwa (tzw. pracodawcy użytkownika) w zamian za wynagrodzenie należne za to agencji. Atrakcyjność pracy tymczasowej spowodowana jest przede wszystkim przerzuceniem wielu formalności związanych z zatrudnieniem na agencję pracy tymczasowej (APT) oraz większą elastycznością pracodawcy użytkownika przy doborze personelu >patrz ramka.
Mimo że istotą pracy tymczasowej jest świadczenie jej przez ograniczony czas w okolicznościach określonych ustawą, przepisy nie wykluczają jednoznacznie korzystania przez pracodawcę użytkownika z pracy pracownika tymczasowego przez bliżej nieokreślony czas.
Zasady związane z kierowaniem do pracy na rzecz pracodawców użytkowników reguluje ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 360; dalej: ustawa).
Co musi przyjmujący
Szczegółowo precyzuje ona obowiązki pracodawcy użytkownika, który zamierza skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej, a także wskazuje tu pewne ograniczenia. W szczególności pracodawca użytkownik zobowiązany jest uzgodnić z agencją na piśmie rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta