Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wracajmy na skraj przepaści

17 listopada 2016 | Publicystyka, Opinie | Paweł Jabłoński
autor zdjęcia: Bartosz Siedlik
źródło: Fotorzepa

- Aby dać licznym biednym, nie można zabrać nielicznym bogatym. To się nie zbilansuje, a jednocześnie znikną bodźce do aktywności i przedsiębiorczości – mówi Pawłowi Jabłońskiemu były wicepremier Jerzy Hausner

Rzeczpospolita: Nie wiemy dokładnie, jak ma wyglądać proponowany przez PiS system podatkowy. Z informacji medialnych wynika, że 3 miliony uboższych Polaków powinno zyskać, a 300 tysięcy – stracić. Czyli najbogatsi znowu mają dopłacić, i to dosyć dużo. Czy to jest właściwy kierunek zmian w systemie podatkowym?

System podatkowy to ten element regulacji gospodarczej, który powinien być najbardziej stabilny. Regulacja gospodarcza jest niezbędna.

Co pan rozumie przez regulację gospodarczą?

To system prawny i instytucjonalny określający warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli uważamy, że państwo powinno interweniować w gospodarce, większość tej interwencji powinna być systemowa, a nie incydentalna. A jeśli jest systemowa, to znaczy, że powinna tworzyć stabilne podstawy do prowadzenia działalności gospodarczej.

Są trzy istotne kryteria powodzenia regulacji. Po pierwsze – trwałość. Po drugie – regulacja nie powinna być podporządkowana jakiejś konkretnej grupie interesu. Zasadniczo powinna być neutralna: nie dyskryminować ani faworyzować kogokolwiek. Można tu przywołać podatek handlowy jako przykład ingerencji, która narusza tę zasadę, i w związku z tym ta danina jest kwestionowana co do zasady, a nie co do wysokości opodatkowania. Trzecie bardzo istotne kryterium to jasno określony cel regulacji. I ważne, aby można było weryfikować jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10601

Wydanie: 10601

Spis treści
Zamów abonament