Syndyk może odwołać zakaz konkurencji
Zarządca majątku przedsiębiorstwa postawionego w stan upadłości ma prawo odstąpić od zawartych umów o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. W ten sposób uwolni się od konieczności wypłacania odszkodowań byłym pracownikom.
Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia ma na celu zabezpieczenie interesów pracodawcy przez działalnością konkurencyjną byłych pracowników. Zgodnie bowiem z art. 1012 k.p. może on dotyczyć osób mających dostęp do istotnych i poufnych informacji pracodawcy, które nie powinny dostać się do wiadomości osób postronnych, gdyż mogłoby to wyrządzić pracodawcy szkodę.
W zamian za część pensji
Zakaz konkurencji ustanawia się na okres przypadający po ustaniu zatrudnienia. Zakres zakazu działalności konkurencyjnej można określić w różny sposób. Możliwe jest zamieszczenie zapisów, że pracownik zobowiązuje się nie tylko nie prowadzić własnej działalności konkurencyjnej w stosunku do pracodawcy, ale również, że nie będzie pracować lub świadczyć usług (niezależnie od podstawy prawnej) na rzecz jakiegokolwiek podmiotu prowadzącego tego rodzaju działalność. Na mocy takiej umowy pracownik nie powinien więc świadczyć pracy w ramach stosunku pracy ani na jakiejkolwiek innej podstawie na rzecz podmiotu konkurencyjnego wobec pracodawcy, z którym zawarł umowę o zakazie konkurencji.
Zawierając umowę o zakazie konkurencji po ustaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta