Strumień dywidend z Energi mocno przyschnie
Gdańska spółka ma ambitne plany inwestycyjne, które pochłoną prawie 21 mld zł w ciągu dziesięciu lat. Najwięcej trafi na projekty dystrybucyjne i węglowe. ANETA WIECZERZAK-KRUSIŃSKA
Jednym ze strategicznym projektów gdańskiej spółki ma być budowa bloku węglowego o mocy 1 tys. megawatów (MW), wynika z planów rozwoju Energii w latach 2016–2025. Blok ma kosztować 5,5–6 mld zł i ma być realizowany wspólnie z Eneą.
Partnerzy podzielą się kosztami i ryzykiem po połowie. Mają też gwarantować odbiór 5–7 TWh produkowanych rocznie w bloku. To wariant podstawowy. Bo jak wskazali przedstawiciele spółki opcjonalnie może być zaproszony kolejny inwestor. Poszukiwany jest on raczej wśród instytucji finansowych, a nie branżowych.
Większy rynek mocy?
Przemysław Piesiewicz, wiceprezes ds. rozwoju Energi, twierdzi, że po wprowadzeniu rynku mocy, czyli wsparcia dla wytwarzania konwencjonalnego, wiele funduszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta