Debiutant z dziewięcioletnim stażem bez przywilejów
Absolwentowi uczelni wyższej i rocznego stypendium dla bezrobotnych, który podejmie pierwsze etatowe zatrudnienie, urlop wypoczynkowy po miesiącu pracy liczy się z 20, a nie 26 dni. To stanowisko resortu pracy z 24 listopada 2016 r.
Nie zmieniło się ono od lat >patrz ramka z pismem MRPiPS. Poglądu tego nie podziela jednak większość prawników i praktyków, a główną przyczyną jest nieprecyzyjny przepis o urlopie wypoczynkowym debiutanta.
O co chodzi
Artykuł 154 kodeksu pracy określa wymiar urlopu w trakcie roku kalendarzowego, który wynosi 20 albo 26 dni na pełnym etacie. Liczba tych dni zależy od stażu pracy zatrudnionego. Jeżeli jest zaangażowany krócej niż 10 lat, należy mu się 20 dni urlopu, a jeżeli co najmniej 10 lat, otrzyma 26 dni wakacji. W tym stażu urlopowym uwzględnia się lata nauki (art. 155 § 1 k.p.) oraz i inne okresy zaliczane na podstawie odrębnych przepisów, które nie są okresami pozostawania w stosunku pracy. Chodzi tu m.in. o czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium przez stażystę na podstawie art. 79 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 645).
Pewną komplikację w tych regułach wprowadza art. 153 k.p. dla pracowników podejmujących pierwsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta