Szybka dyscyplinarka za naruszenie zakazu konkurencji
Jeśli pracownik podjął się nielojalnej aktywności wobec pracodawcy, ten może go zwolnić bez wypowiedzenia jeszcze w ciągu miesiąca, od kiedy zaprzestał on tej działalności.
Możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest ograniczona czasowo. Dokonanie jej po miesiącu od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej takie rozstanie narusza przepisy. W praktyce są duże problemy z prawidłowym ustaleniem tego terminu, w tym także wtedy, gdy pracownik ciągle narusza swoje obowiązki.
Miesiąc na decyzję
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania wiadomości o uzasadniającej to okoliczności (art. 52 § 2 k.p.). Termin ten dotyczy wszystkich podstaw przemawiających za rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia z winy etatowca określonych w art. 52 § 1 k.p. Chodzi tu o:
- ciężkie naruszenie przez niego podstawowych obowiązków służbowych,
- popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
- zawinioną przez etatowca utratę uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Przy określeniu sytuacji, kiedy można uznać, że pracodawca dowiedział się o okolicznościach uzasadniających rozstanie, przyjmuje się, że chodzi o taki stan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta