Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z końcem 2016 r. zniknie stary dług wobec ZUS

08 grudnia 2016 | Praca i ZUS | Waldemar Laskowski
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Najpóźniej 1 stycznia 2017 r. przedawni się możliwość dochodzenia nieopłaconych składek za rok 2012 i lata wcześniejsze. Dotyczy to też prawa dochodzenia przez płatników nienależnie dokonanych wpłat. Wyjątek mogą stanowić sytuacje, w których nastąpiło zawieszenie lub przerwanie biegu przedawnienia.

Z końcem 2016 r. upłynie 5 lat od nowelizacji przepisów w zakresie przedawnienia składek. Termin ten jest ważny, ponieważ nowelizacja skróciła okres przedawnienia należności o połowę, tj. z 10 do 5 lat licząc od dnia, w którym stały się wymagalne.

Skutkiem przedawnienia jest to, że zobowiązanie wygasa i nie może być już dochodzone. W prawie cywilnym przedawnione roszczenie istnieje nadal, a możliwość uchylenia się od zapłaty zależy od zarzutu przedawnienia dłużnika. Przy należnościach z tytułu składek dłużnik nie ma takiego obowiązku. Organ ma obowiązek sam ustalić, czy doszło do przedawnienia.

Zakres zobowiązań

Należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, w tym odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia oraz dodatkowe opłaty, podlegają przedawnieniu.

Regulacje dotyczące przedawnienia nastręczały wiele trudności w praktyce, ponieważ ustawodawca kilkukrotnie zmieniał terminy wygaśnięcia tych zobowiązań. Na początku obowiązywania obecnej ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963 ze zm.), od stycznia 1999 r. termin przedawnienia składek wynosił 5 lat. Wydłużono go jednak dwukrotnie, do 10 lat, z 1 stycznia 2003 r. Na dodatek ustawodawca nie określił, czy okres 10 lat dotyczy tylko składek, których obowiązek zapłaty powstał po 2003 r. W orzecznictwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10619

Wydanie: 10619

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Ekonomia

Zamów abonament