Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawcy mają dużą łamigłówkę z nowymi kosztami procesu

08 grudnia 2016 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk
źródło: Rzeczpospolita

W sprawach sądowych o nawiązanie umowy o pracę, uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne czy przywrócenie na etat stawka adwokata lub radcy prawnego jest obecnie o połowę niższa od poprzedniej i wynosi 180 zł.

27 października 2016 r. zmieniły się rozporządzenia określające wysokość opłat za udział w sprawie adwokatów i radców prawnych z wyboru. Kilka dni później, 2 listopada 2016 r. weszły w życie rozporządzenia ze stawkami w sprawach z urzędu.

Pracodawca kalkulujący zasadność prowadzenia procesu, choćby pod kątem zawarcia ugody, musi znać te opłaty, gdyż w razie przegranej będzie je zwracał przeciwnikowi. Aby to zrobić, tylko pozornie wystarczy sięgnąć do najnowszych wersji rozporządzeń. W praktyce sprawa nie jest tak łatwa. Teraz wysokość opłat zależy bowiem od tego, kiedy sprawa wpłynęła do sądu. Natomiast w postępowaniu odwoławczym decydujące znaczenie ma data złożenia apelacji.

Stare sprawy – stare przepisy

Obecnie kwestie wysokości opłat adwokackich i radcowskich reguluje aż siedem różnych rozporządzeń. Wynika to z tego, że rozpoczynając w roku 2015 serię zmian przepisów, przyjmowano każdorazowo zasadę, iż do czasu zakończenia sprawy w danej instancji stosuje się regulacje dotychczasowe. Dlatego w sprawach wniesionych przed 1 stycznia 2016 r. stosuje się stawki z rozporządzeń z 2002 r., w sprawach wniesionych później, ale przed 27 października 2016 r. opłaty określają rozporządzenia z października 2015 r. Natomiast w sporach, gdzie pełnomocnik ustanowiony został z urzędu, graniczną datą jest 2 listopada 2016 r. Dodatkowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10619

Wydanie: 10619

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Ekonomia

Zamów abonament