Zleceniodawca wykluczy ryzyko, mnożąc w kontrakcie dodatkowe klauzule
Grzegorz Orłowski radca prawny w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak Wykonanie zlecenia to niekoniecznie to samo co wykonywanie pracy. Trzeba o tym pamiętać przy zmianach w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, której najważniejsze modyfikacje wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.
Zastosowanie niektórych przepisów tej ustawy do umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 kodeksu cywilnego, będzie się wiązało z wieloma fundamentalnymi wątpliwościami, z których znaczna część z nas nie do końca zdaje sobie sprawę.
Pensja niezależnie od efektów
Art. 8a ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (zmiana z 22 lipca 2016 r., DzU z 2016 r., poz. 1265) gwarantuje za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług określone wynagrodzenie (w 2017 r. będzie to 13 zł). Przy umowie o pracę gwarancja minimalnego wynagrodzenia jest jasna. Należy się ono, co do zasady, za czas wykonywania pracy. I to, co do zasady, niezależnie od zakładanych przez pracodawcę jej efektów, choćby były...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta