Kiedy ujmować korekty cen transferowych
Organy jednolicie wskazują, że jeżeli korekta dochodowości nie jest wynikiem błędu rachunkowego ani pomyłki, a stanowi jedynie dostosowanie rentowności do określonego poziomu w ramach grupy, to powinna być uwzględniana na bieżąco.
W stanie prawnym obowiązującym do 1 stycznia 2016 r. moment ujęcia korekt przychodów lub kosztów podatkowych był niejednoznaczny. W związku z tym korekty podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (zarówno CIT, jak i PIT) można było ujmować na bieżąco, tj. w momencie wystawienia faktury korygującej lub innego dokumentu, albo odnieść ją do okresu powstania pierwotnego rozliczenia. Organy podatkowe, co do zasady, stały na stanowisku, że właściwym podejściem w takim przypadku było odniesienie korekty do momentu pierwotnego rozliczenia.
W praktyce, takie podejście stwarzało podatnikom wiele problemów, ponieważ przypisanie faktur korygujących do przeszłych okresów rozliczeniowych było bardzo skomplikowane, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Dlatego z początkiem br. wprowadzono zmienione przepisy regulujące moment ujęcia korekty zmieniającej wartość generowanych przychodów lub ponoszonych kosztów podatkowych.
W obowiązującym stanie prawnym, zgodnie z art. 12 ust. 3j oraz art. 15 ust. 4i ustawy o CIT, korekty przychodów i kosztów uzyskania przychodów, inne niż wynikające z błędów rachunkowych i omyłek, dokonywane są na bieżąco. Oznacza to, że korekty, które nie są wynikiem błędów związanych z księgowaniem i innych rachunkowych omyłek, powinny być ujmowane w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta