Nie wystarczy potwierdzić raz braku majątku dłużnika
Gdy zostało wydane postanowienie o nieściągalności dotyczące tylko jednej wierzytelności, podatnik nie może na tej podstawie zakwalifikować pozostałych niezapłaconych należności od tego samego dłużnika do kosztów uzyskania przychodów.
Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 6 grudnia 2016 r. (2461-IBPB-1-3.4510.892.2016.1.IZ).
Wnioskodawca jest spółką akcyjną, polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Przedmiotem działalności wnioskodawcy jest wykonywanie robót budowlano-montażowych.
Jak wskazał wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego, jeden z jego kontrahentów zalega z zapłatą za wykonane usługi i dostarczone materiały. Wierzytelności spółki względem kontrahenta wynikające z faktur i not obciążeniowych zostały zaliczone przez nią do przychodów podatkowych. Wnioskodawca podkreślił, że kontrahent utracił płynność finansową i nie posiada majątku pozwalającego na zaspokojenie wierzycieli.
Wnioskodawca ma zamiar wystąpić z pozwem o zapłatę jednej z przysługujących mu wierzytelności wobec kontrahenta, jednak może zdarzyć się, że postępowanie egzekucyjne ww. wierzytelności z majątku kontrahenta okaże się bezskuteczne, gdyż z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. W związku z tym, wnioskodawca otrzyma postanowienie o nieściągalności wydane przez odpowiedni organ egzekucyjny.
Wnioskodawca miał wątpliwości, czy w związku z otrzymaniem postanowienia o nieściągalności wydanego w odniesieniu do jednej z wierzytelności przysługującej mu wobec kontrahenta (tj. wierzytelności wynikającej z jednej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta