Kiedy polski usługobiorca musi rozliczyć VAT od importu usług
Przepisy dotyczące importu usług stosuje się również w przypadku, gdy zagraniczny usługodawca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, ale nie uczestniczy ono w tych transakcjach.
Paweł Satkiewicz
W poprzednich artykułach z cyklu przedstawiliśmy teoretyczne i praktyczne problemy związane z rozliczeniem VAT od importu usług. W niniejszym artykule zajmiemy się m.in. często powracającą kwestią stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak wynika z ogólnych zasad dotyczących importu usług, jednym z warunków dla jego zaistnienia jest to, aby usługodawca był podatnikiem, który nie posiada w Polsce siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Jednocześnie, usługi rozliczane jako import usług mogą być świadczone na rzecz polskiego podatnika przez stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajdujące się w innym kraju niż Polska. Zgodnie z art. 17 ust. 1a ustawy o VAT przepisy dotyczące ustalenia podatnika dla importu usług stosuje się również w przypadku, gdy usługodawca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy, jeżeli usługodawca posiada takie inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, nie uczestniczy w tych transakcjach. Analiza instytucji stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej może zatem okazać się bardzo przydatna dla prawidłowego rozpoznania importu usług na terytorium Polski....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta