Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na dwóch frontach

19 grudnia 2016 | Życie Rzeszowa i Podkarpacia | Olgierd Kwiatkowski
W kadrze pierwszego zespołu Siarki znajduje się aż 15, zawodników poniżej 21 roku życia.
autor zdjęcia: Grzegorz Lipiec
źródło: Rzeczpospolita
W kadrze pierwszego zespołu Siarki znajduje się aż 15, zawodników poniżej 21 roku życia.

Lata świetności piłkarskiej Siarki Tarnobrzeg skończyły się wraz z upadkiem kopalni i kombinatu. Klub jednak wydobywa się z zapaści.

„Na pewno nie byłby Tarnobrzeg stolicą województwa, gdyby nie siarka. Nie miałby filii wyższych uczelni. Nie sięgałby swymi zamierzeniami po tworzenie w przyszłości stukilkudziesięciotysięcznej tarnobrzesko-sandomiersko-stalowowolskiej aglomeracji. Pewnie do dziś nie wyszedłby z drewnianych chałupek" – pisał w latach 90. dziennikarz „Tygodnika Nadwiślańskiego" cytowany w książce Filipa Springera „Miasto Archipelag".

W opisie zabrakło wspomnienia o piłkarskiej drużynie. Jak województwo, jak filie uczelni powstała w 1957 roku dzięki siarce. „Żółte złoto" zaprowadziło Siarkę Tarnobrzeg aż do ekstraklasy na początku lat 90. –Dziś realną pamiątką po tych nie tak dawnych czasach są tylko pozostałości kombinatu – Zakłady Chemiczne „Siarkopol" i Siarka Tarnobrzeg – mówi prezes tarnobrzeskiego klubu Dariusz Dziedzic.

Mistrzowie Europy

W przyszłym roku Siarka będzie obchodzić dwie ważne rocznice – 60-lecie istnienia i 25 lat awansu do ekstraklasy. Pojawił się pomysł, żeby z tej okazji zagrać mecz, w którym wystąpiłyby dawne gwiazdy zespołu i polskiej piłki. Jest ich całkiem sporo.

W 1979 roku tarnobrzeżanie zajęli drugie miejsce w mistrzostwach Polski juniorów. W tej drużynie występowali m.in. Mirosław Myśliński, później piłkarz wielkiego Widzewa lat 80 czy Jacek Zieliński, dziś trener Cracovii. W zespole, który...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10628

Wydanie: 10628

Spis treści
Zamów abonament