VAT naliczony od otrzymanego aportu można odliczyć
Podatnikom, którzy w ramach transakcji podlegającej VAT otrzymują wkład niepieniężny, wykorzystywany przez nich następnie na potrzeby własnej działalności opodatkowanej, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem, że przedmiotem aportu nie będzie przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 9 listopada 2016 r. (1462-IPPP1.4512.780.2016.1.MK).
Polska spółka (będąca czynnym podatnikiem VAT) wskazała, że planowane jest wniesienie do niej aportu przez jednego z dotychczasowych lub przez nowego wspólnika. W zamian wspólnik ma otrzymać:
1) udziały o określonej wartości nominalnej albo
2) udziały o określonej wartości nominalnej oraz kwotę odpowiadającą VAT od przedmiotu aportu – liczoną jako iloczyn wartości nominalnej udziałów oraz właściwej stawki VAT.
Gdy wartość przedmiotu aportu będzie większa od wartości nominalnej wydanych udziałów, nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy wnioskodawcy (agio). Wnioskodawca wykluczył, aby przedmiotem aportu było przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
W zamian za wniesione udziały wspólnik ma wystawić spółce fakturę, w której zostanie wskazana cena stanowiąca wartość nominalną wydanych udziałów lub wartość nominalną wydanych udziałów oraz kwotę odpowiadającą VAT od przedmiotu aportu.
Wnioskodawca wskazał, że składniki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta