Krótszy termin na rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
Od 1 stycznia VAT naliczony od nabycia towarów w innym kraju UE można rozliczyć w tym samym okresie co należny, jeśli transakcję ujęto w deklaracji w ciągu trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy.
VAT jest podatkiem mającym istotne znaczenie dla tzw. równowagi budżetowej, a tym samym dla bezpieczeństwa państwa. Dlatego z punktu widzenia interesów państwa, jednym z podstawowych zadań administracji krajowej jest zapewnienie jego ściągalności, w możliwie najefektywniejszy sposób. Niestety, z uwagi na swoją konstrukcję VAT jest również podatny na wyłudzenia przez nieuczciwych podatników, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia wpływów budżetowych. Od 2008 r. obserwowany jest niekorzystny trend polegający na powiększaniu się różnicy pomiędzy podatkiem, który powinien zostać pobrany, a tym który został pobrany przez administrację skarbową. Jest to tzw. luka w VAT. Problem ten dotyczy wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, nie tylko Polski.
W związku z tym 1 grudnia 2016 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw (dalej: ustawa zmieniająca). Jest ona jedną z wielu zmian wprowadzonych w ostatnich miesiącach do polskiego porządku prawnego, których wspólnym celem jest, jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy zmieniającej, poprawa ściągalności VAT.
Część wprowadzanych zmian dotyczy uszczegółowienia zasad, na jakich możliwe jest odliczenie podatku naliczonego od tzw. standardowego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta