Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O czym powinien pamiętać wykonawca skarżący się do sądu

23 grudnia 2016 | Prawo w biznesie | Aleksandra Hulewicz

Zanim przedsiębiorca wniesie opłatę sądową oraz zacznie sporządzać pismo procesowe warto, aby upewnił się jeszcze czy orzeczenie, od którego planuje złożyć skargę do sądu, na pewno jest w tym trybie zaskarżalne.

Aleksandra Hulewicz

Skarga do sądu na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej została uregulowana w ustawie prawo o zamówieniach publicznych. Jednak postępowanie wszczęte skargą jest szczególnym postępowaniem sądowym, do którego w zakresie nieuregulowanym przez tę ustawę stosuje się przepisy apelacji cywilnej zawarte w kodeksie postępowania cywilnego.

W doktrynie toczy się spór, czy wywołane skargą postępowanie przed sądem jest w istocie postępowaniem pierwszej czy drugiej instancji. W orzecznictwie utrwalił się pogląd, zgodnie z którym postępowanie sądowe jest swego rodzaju drugą instancją od orzeczenia zespołu arbitrów orzekających w KIO (postanowienie Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z 4 listopada 2009 r., III CA 472/09). Skarga traktowana jest jako zwykły środek odwoławczy, przysługujący od orzeczeń o charakterze merytorycznym i formalnym, który łączy cechy apelacji i zażalenia.

Warto jednak zwrócić uwagę na pewne odrębności odróżniające skargę od zwykłej apelacji cywilnej.

Nie na każde orzeczenie

Tak jak apelacja w postępowaniu cywilnym przysługuje od każdego wyroku wydanego w I instancji, tak skarga na orzeczenie KIO nie zawsze jest możliwa. Tak więc zanim przedsiębiorca wniesie opłatę sądową oraz zacznie sporządzać pismo procesowe warto upewnić się jeszcze czy orzeczenie, od którego planuje złożyć skargę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10632

Wydanie: 10632

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament